Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Dobré křeslo, správný sed

To, že sezení jako takové není žádná věda, ví už malé dítě. Většinou si děti sedají kolem 8. měsíce života, ale v tu chvíli neví, že v budoucnu je to pro ně velmi důležitá věc. Správný sed je svým způsobem umění a pro většinu z nás stále myslet na to zda se nekrčíme moc nebo málo je otrava. A proto je výhoda, že designéři začali poslední dobou myslet i nejen na vzhled, ale také i na spotřebitele a jejich záda a různé zdravotní problémy.

Křeslo nebo židle na kterém sedíte by vždy mělo být polohovatelné a s pevnou opěrkou zad. Spoustu z nás prosedí většinu dne, ať už při práci v kanceláři nebo doma u televize. Proto by Vaše plocha pro sed měla být velká a hlavně pohodlná pro Vaše pozadí. V sedě čteme, díváme se na televizi, jíme, pijeme, děláme věci na počítači, povídáme si, hrajeme deskové hry a spoustu jiných činností. Správná pozice při sezení nám dovoluje provádět každodenní aktivity, aniž bychom museli uvažovat o tom, jak sedíme, co se týče rovnováhy, stability a pohodlí. Je dobré při sezení měnit polohu, změna nám pomůže nestrnout a odbourat drobné bolesti zad a protáhnout či skrčit nohy. Dosažení správné pozice sezení je výsledkem mnoha souvisejících faktorů, což vyžaduje, aby židle byla vyrobena na míru každému člověku. To by ovšem bylo pro spoustu lidí finančně náročné kdyby každé křeslo v domácnosti a židle mělo být namíru.

Nábytek, který si k sezení volíme je důležitý. Polstrování a celková kontaktní plocha uživatele se židlí je velmi důležitá. Tělesná teplota, pocení a hmatový vjem závisí na povrchové úpravě a kvalitě materiálu použitého na polstrování židle. Je třeba zvážit jak vzhled židle, tak i to jestli je praktická na udržování. Odolnost, omyvatelnost a opotřebení jsou také důležitými faktory při výběru správného materiálu pro výrobu židle. Druhů křesel a židlí je nespočet. Každé Vaše budoucí křeslo je nejlepší si přímo v prodejně pokud je to možné vyzkoušet, aby sedělo Vašim zádům a pozadí.

Správné sezení: Když se postavíte vedle židle, hrana sedáku by měla být v úrovni spodní části kolenní čéšky. Sezení ve škole či v práci lze rozdělit na fázi pracovní (psaní, malování, práce na pc…) a klidovou (poslech výkladu, relaxace…). Při sezení na klasické pevné židli je hmotnost horní části těla přenášena na bederní páteř a na pánev, vnitřní orgány jsou stlačovány a dochází k jejich zhoršenému prokrvování. Následně dochází k rychlejší únavě, a tím i k horšímu soustředění na výuku či práci. Fáze klidová a pracovní se liší pouze v intenzitě stlačování vnitřních orgánů. Při pracovní fázi dochází k naklonění sedací plochy, čímž se rozloží zatížení horní částí těla na stehna a chodidla. Naopak při fázi odpočinkové dochází k zaklonění a zatížení se přenáší na hýždě a stehna. Navíc jsou tyto změny poloh příznivé především pro lepší prokrvení vnitřních orgánů, a tím i k oddálení nástupu únavy, což podporuje lepší soustředěnost.

A teď už jen do Vám příjemné prodejny sedacího nábyku a můžete vybírat různé druhy, barvy, tvary do aleluja. Hlavní je si určit k čemu přesně vybrané křeslo či židle má sloužit. Jestli bude více pracovní anebo relaxační a nebojte se svěřit do rukou odborníků, říci jim o problémy se zády nebo otoky nohou, to vše Vám může to pravé křeslo pomoci řešit.