Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Koberce vs. plovoucí podlahy

Znáte to, když člověk zařizuje nový byt nebo dělá jeho rekonstrukci, řeší se otázka toho, co se dá na podlahy. Jestli se nechají staré koberce anebo se dají nové a moderní materiály a to nejčastěji plovoucí podlaha. Dnešní moderní stavební trendy požadují rychlé stavění a to ideálně levně a bez lepidla a s minimem stavební techniky, což splňují koberce i plovoucí podlahy. Obojí je na položení na podlahu celkem nenáročné a dá se vše upravit a přizpůsobit. 

Koberce, které máme doma jsou většinou ty základní a strojově vyráběné někde ve velkovýrobnách, ale existuje jich spousta druhů, tvarů, z různých tkanin a dají se dělat, jak strojově, tak samozřejmě ručně tkané. Tvary koberců známe asi jako nenápadné, velké pro někoho možná i nevzhledné obdélníky, čtverce a většinou je koberec položen úplně přes celou místnost. Ovšem koberce se dají použít i jako pouhá dekorace, která má různé délky, tvary a barvy. V módě jsou čtyřstranné koberce se zaoblenými rohy, kruhové, nebo také koberce na míru. Stále častěji se vyskytují lidé, kteří touží po kobercích na míru a to právě pro dosažení celkového sladění nábytku v místnosti nebo vůbec celkového barevného dojmu bytu. Atypickými koberci jsou třeba koberce na toaletě. Mají všelijaké tvary od čtverců s půlkruhem (výkrojem) na mísu anebo třeba ve tvaru ryby, želvy apod. I koberce umístěny v mnoha koupelnách dělají krásný dojem dekorace a co si budeme povídat, je lepší stoupat na kousek koberce po sprše nebo když jste na toaletě oproti studeným dlaždičkám. Ovšem pokud máte v podlaze koupelny či toalety topení, určitě jste šťastnými majiteli této moderní vymoženosti.

Barevná pestrost koberců je opravdu velká. Všude, kde koberce tkají nebo mají již strojovou výrobu Vám ukáží vzorky, ze kterých lze vybírat a kombinovat tkaniny. Barvy koberce dotváří celkový vzhled a tak je zapotřebí porovnat nejen nábytek či stěny pokoje, kam je koberec určen, ale také strop místnosti, který jak je ve většině domácností zvykem pouze bílý. Oproti kobercům se plovoucí podlaha použít jako dekorace určitě nedá. Ano má různé barvy a dá se i dle stěn vyřezat a tím tvarovat, ale nikdy si jen tak nepoložíte pár prkének plovoucí podlahy doprostřed bytu, aby jste ukázali, že máte designerské sklony než přijde návštěva. Zatím co s kobercem to lze krásně, tak plovoucí podlaha vždy bude muset být ode zdi ke zdi a tvořit jeden velký celek. Je pravdou, že z koberce nikdy „voňavé dřevo“ neuděláte, ale plovoucí podlaha Vás také moc nezahřeje pokud pod ni nedáte topení.

Plovoucí podlaha má také mnoho barev, druhů materiálu a i různé vrstvy, ale nedoporučuje se pokládat do vlhkých místností či místností s často se měnícím klimatem jako jsou předsíně, vstupní haly apod. Takže do koupelny či ani asi toalety ji nedáte. Ovšem má dobré zvukově izolační vlastnosti. Stejně jako u koberce je její výhodou rychlost při pokládání a většinou Vám nezbyde moc odřezávání a prachu apod. U koberce je celkem jedno jestli podklad na který ho dáváte je zcela rovný nebo má větší i menší vlny. U plovoucí podlahy tomu tak zcela není. Menší vlny nevadí, ale větší se určitě před položením podlahy musí srovnat. Ideální je pokládka na rovný povrch, který se již nemusí upravovat a Vám se nebude plovoucí podlaha nikdy vlnit. Nevýhodou plovoucí podlahy třeba v rodinných domech je možnost pracování celé stavby při extrémních mrazech nebo naopak při extrémním horku. Podlaha je schopna se v některých částech buďto vlnit nebo nedoléhat tak dobře, jak jste si představovali. Udržba podlahy není nijak náročná, ale nesmí se moc namočit a pokud, tak doporučuji ihned stírat kapalinu. Po třeba častém a opakovaném vylití kýble vody by se mohla podlaha kroutit nebo nadzvedávat. Také s domácími mazlíčky to na plovoucí podlaze není úplně slavné. Mohou ji lehce poškrábat drápy či počůrávat. S kobercem je určitě v tomto případě lehčí výměna a nikdo Vám ho jen tak nepoškrábe.
Tak tedy koberec či plovoucí podlaha?