Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Kojenec nepatří do postele rodičů

Narození dítěte je pro oba rodiče velká šťasná událost. V prvních okamžicích se ho nemůžete do sytosti nabažit. Vyhledáváte neustále vzájemnou blízkost a všude ho berete s sebou, laskáte ho a tulíte a přiznejme si, berete si ho do postele. I v době jeho spánku. To odborníci neradi vidí, může se stát náhlé úmrtí kojence. Rozhodně to zvyšuje nebezppečí jeho úrazu. Je dokázáno, že až pětinásobně.

Situace je o to horší, pokud užíváte drogy nebo jste alkoholik. Potvrdil to anglický výzkum testující 6500 rodičovských párů. Lékaři uvádějí, že je samozdřejmě na Vás, kam své dítě uložíte, patří však do své postýlky, nebo na dětské lehátko.

Z průzkumu američanů a nizozemců vyplynulo, že kojenec by měl bezpodmínečně do 3 měsíců věku spát pouze v dětské postýlce. Ono riziko je totiž v tom, že pokud jeden nebo oba rodiče usnou a nemohou plně ovládat své pohyby, mohou dítěti nevědomky ublížit.

Podle mnohých, ale toto doporučení není příliš na místě. Existuje prý mnohem více závažnějších situací, kde se může dítě zranit. Například při kojení na sedačce je riziko úmrtí mnohem větší. Na přechodném pobytu dítěte v posteli není prý nic špatného, pokud ho uložíte na spánek do jeho postele.

Pro dítě je prý nejbezpečnější, pokud má postýlku u postele rodičů. Samostatný dětský pokoj se od narození nedoporučuje. Za zdraví svého dítěte nesete odpovědnost Vy sami.