Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Ložnice pro lepší ranní vstávání

Každé ráno vstáváte do práce a už se těšíte na víkend, až se dospíte. Vstávání Vám prostě nejde. Jak to udělat, aby se vám z postele vylézalo lépe? Lepší vstávání Vám zajistí kvalitní postel, pohodlná matrace a také čas, který v ní strávíte.

Ložnice má být příjemné místo, kde usínáme, spíme, probouzíme se do nového dne, čteme, relaxujeme a někdy i pracujeme či hrajeme si s dětmi. Proto je důležité, jak se v ní cítíme a zda se nám dobře ráno vstává, protože to nás naladí na celý pracovní nebo víkendový den.
V ložnici trávíme spoustu času, v průměru prospíme téměř třetinu dne a to je velká část našeho života.

Ložnice je místnost, kterou většinou zařizujeme jako první v domácnosti. Tvoří základ, díky kterému se cítíme opravdu jako doma a pohodlně. Čerpáme v ní novou energii a sílu, proto volba postele, tapet, světla a celkového nábytku je velmi důležitá. Základem ložnice je postel, která musí být bezpodmínečně pohodlná a kvalitní. Avšak o nic méně důležité je i ostatní zařízení ložnice. Skříně, menší skříňky, barvy, osvětlení, rozmístění nábytku, to vše dotváří celkový vzhled a atmosféru místnosti. Moderní ložnice se vyznačuje zejména používáním kvalitních, moderních materiálů a nábytku. Již mnoho výzkumů potvrdilo, že čím jste ve své ložnici spokojenější, tím se Vám lépe spí a ráno vstává. Konkrétně podle Feng Shui potřebujeme k dobrému spánku hlavu u zdi, dobrý výhled na dveře a rovný strop nad hlavou.

Tapety, které do ložnice vybíráme nás také ráno ovlivňují. Většinou jsou to první co ráno vidíme. Měly by být světlé a barevně laděné tak, aby nás dobře ráno naladili. Asi Vás ráno nepotěší těžká hnědá barva se zlatými odlesky, ale jemná barva, která Vám dodá usměv a příjemné probuzení vedle partnera. Nebo stěny vymalujte světlými a chladnými barvami jako světle modrá, jablečná zeleň, světle růžová, broskvová, žlutá apod. To váš pokoj zvětší a bude Vám příjemný. Takový efekt je důležitý pro lepší odpočinek. Význam má také sladění barev v pokoji se vším, co v něm je a tedy i design nábytku v ložnici je důležitý pro příjemný pocit, proto se doporučuje nekupovat jednotlivé kusy, které mohou působit zmatečně.

Nábytek do ložnice by měl být vždy celistvý a ideálně rovnou kupovaný v sadě. Každý prodejce nábytku Vám ochotně doporučí, co se k sobě hodí a jakým způsobem to sladit, tak aby Vaše ložnice byla nanejvýše útulná a příjemná dle představ. Samozřejmě záleží jaký prostor máte k dispozici, do kterého můžete umisťovat. Lepší je ložnice v patře rodinného domu, kde jste výše a prostor bývá mnohem větší než ložnice v panelovém bytě, ale i tak se dá vykouzlit útulné místo. Je třeba myslet na to, že ložnici zařizujete pro sebe a Vy se v ní musíte cítit dobře, takže kolikrát je lepší se vykašlat na nejnovější trendy a zvolit pohodlnou variantu celkového nábytku.

Světla, která do ložnice pořídíte Vám také zpříjemní vstávání. Celkově světlo, které proudí Vaší ložnicí je důležité. K osvětlení je obecně vhodnější zvolit tlumenější světlo. Než jeden velký lustr na stropě, který působí jako světelný balón, je vhodnější více lampiček s možností regulace intenzity osvětlení a případně bodů, kam svítí. Jednoduchá je regulace žárovek, obtížnější jsou zářivky. Za velmi dobré lze označit všechny systémy osvětlení, kde lze světlo regulovat dálkovým ovladačem a ideálně pohodlně z postele. Dostupnost či nedostupnost určitých druhů osvětlení závisí na finančních možnostech, někdy však ani nejdražší svítidla nevytvoří vyhovující osvětlení. Zdroje světla umístěná na strategická místa mohou místnost vytrhnout z obyčejné ložnice a udělat z ní útulnou komůrku. A proto je vhodné vybrat různé typy osvětlení. Důležité je si určit, která linie světla bude hlavní a která další světla doplní méně osvětlená místa. Pokud si chceme se světlem vyhrát, tak bychom měli zapomenout na obvyklé umístění žárovek uprostřed stropu, čímž se většinou atmosféra všech ložnic unifikuje. Dobré je kombinovat různé druhy a typy světel s odlišnou intenzitou a třeba i barvou a různorodě je umístit podle individuální potřeby.