Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Nábytek, jak ho osvěžit?

Chodíte po Vašem bytě či domě a s hrůzou zjišťujete, že jste asi něco zaspali? Proč Váš interiér nevypadá tak svěže a moderně jako u sousedů nebo v designérských pořadech o bydlení? Je to možná tím, že jste opravdu trochu zaspali dobu nebo jste mezitím, kdy jste se takto po bytě koukali naposled a pravděpodobně ho prvně zařizovali, vychovali dvě děti a nezbýval čas a ani moc finančních prostředků na nějakou obnovu a svěžest, která by Vás přiblížila dnešním moderním stylům v bydlení. Nekteří lidé se i velkých změn v jejich domácím prostředí už předem bojí a to hlavně z důvodu finančních. Ano renovace a nové moderní kousky jsou někdy drahé, ale dají se sehnat i ty kousky levnější nebo si s pomocí svých šikovných ručiček zrenovovat nábytek sami.

Nábytek, který aktuálně vidíte před sebou nemusíte jednoznačně vyhazovat. Dyť i starší police z masivu se dají obnovit a věřte, že masiv a voňavé opracované dřevo je materiálem budoucnosti, ať na nízkoenergetické stavby, na vybavení celé ložnice nebo jen na materiál postele. Proměna starého nábytku se dá dělat ruznými způsoby. Můžete nábytek přetírat, polepovat, přečalounit či celý vyměnit. Pokud vlastníte dřevěný nábytek je možné místa, kde je zastaralý nebo olámaný jemně obrousit a buďto přetřít bezbarvým lakem pro zachování jeho přirozeně dřevěného vzhledu nebo odvážnější z nás mohou vzít i barevné laky či přímo barvy na dřevo a osvěžit nábytek barvou, která se Vám bude líbit. Na výběr máte velmi pestrou škálu barev. Na dřevěné židle a křesla můžete dát dekorační polštářky na sezení. Seženete je všude ve větším obchodě se sedacím nábytkem a mohou být v různých velikostech, barvách, materiálů a na zavazování či můžete pořídit i celé přehozy na židle, které hned změní tvář Vašeho zastaralého křesla a zakryjí jeho ošumtělé nedostatky. Váše židle v interiéru budou působit hned hravěji a barevněji než dříve. Tato obměna není nijak finančně náročná a věřte, že i Vám udělá radost. Další možností je tapetování starého nábytku. Dnešní možnosti ve vzorech, barvách a strukturách tapet jsou velmi rozmanité a dají úplně jiný a hlavně nový nádech dřevěnému, laminátovému, dřevotřískovému nábytku. Kožený nábytek by měl vydržet větší nápor let, ale jen pokud se o něj dobře staráme. Pro jeho obměnu je potřeba opečovávání speciálním přípravkem na kůže, který když budete používat pravidelně, tak nebude třeba kůži měnit a obměna kůže na celé třeba sedací soupravě je docela finanční oříšek. Pokud je ovšem kůže potrhaná, popraskaná nebo natolik zničena, že ani přípravkem ji nerozleštíte a nenapnete, tak Vám nic jiného asi nezbyde než koupě nového kusu nábytku či celá renovace. Osvěžit nábytek můžete ovšem i lepením různých dekoračních předmětů. Existuje spousta barevných kamínků, které mohou mít přírodní vzhled anebo jsou v prodeji i skleněné verze. Tímto můžete obnovit třeba čelo postele, které se dá krásně polepit nebo poličky, které Vám už přijdou fádní. Olepovat se takto dá i z rozmlácených dlaždiček a vytvoří Vám to zajímavou mozaiku. Anebo z úlomků starých talířů a různého barevného skla.

Způsobem lepení úlomků dlaždiček a kamínků můžete obměnit nejen nábytek, ale i třeba stěnu kuchyně a vytvořit si mozaiku, která bude omyvatelná a změní vzhled Vaší stěny. Práce s úlomky je mnohem snažší pro někoho, kdo nemá výtvarné vlohy či se bojí varianty tapet anebo barev, trvá ovšem asi nejdelší dobu, ale nemusíte na ni vynaložit žádné náklady, když máte doma pár starých talířů, skleniček a třeba nepoužívaného porcelánu.