Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Nábytek jen z masivu

Nábytek z masivu je jedním z nejoblíběnějších materiálů dnešní doby. Je jedno jestli Vám je šedesát nebo třeba třicet, každá věková kategorie si najde kousek nábytku z masivu, který si zamiluje. Už babičky věděly, že je to materiál, který vydrží a bude po dlouhá léta vypadat krásně, bude voňavý a ikdyž se změní trendy v nábytku, tak masiv bude stále in a dostupný ve všech nabytkářských prodejnách.

Masiv má jako materiál pro nábytek spoustu výhod. Je jedním z nejzdravějších materiálů nábytku, který existuje. Není nijak zdravotně závadný a přesněji se z něj neuvolňují žádné nežádoucí či rakovinotvorné látky jako jsou formaldehydy, které se používají v pojivech dřevotřískových desek. Obecně dřevo je mnoha generacemi prověřený stavební materiál, jak na nábytek, tak i celé rodinné domy, který splňuje věškerá kritéria pro doporučení na nábytek dětí, alergiků apod. Může se chlubit i svou dlouhou životností. Nábytek z masivu Vám vydrží i mnohá desetiletí. Udává se, že celé rodinné domy ze dřeva mohou při dobré péči vydržet až stopadesát let. Kvalitně dělaný masivní nábytek je mnohem odolnější vůči veškerým vlivům než nábytek třeba z materiálu jako je lamino a dřevotříska. Jen tak se neopotřebuje, nebude Vám brzo vrzat a ani při větší záteži se Vám nezačně materiál rozlézat na všechny strany. Ani úprava u masivu není tak náročná. Pokud se Vám zdá, že máte dřevo ošumtělé či že Vám nelibě stárne před očima, není nic jednoduššího než mu vrátit jeho krásnou podobu a ani to nemusí být velká zátež pro Vaši peněženku, můžete využít nechemické pomocníky, které máte doma. Třeba studený černý čaj Vám pomůže setřít otisky prstů, šmouhy z dřevěné podlahy nebo nábytku i laminátu. Stačí ho nechat chvilku působit a po té setřít a vyleštit suchým hadrem. Anebo zašlé šmouhy můžete zkusit vyčistit čerstvou cibulí, kterou překrojíte a budete s ní potírat místa, kde je šmouha. Cibule by měla uvolnit veškeré zatvrdlé a zašlé částečky z nábytku, dlaždic a různých druhů podlah. Pokud jste ovšem zastánce chemického čištění doporučují se na masivní nábytek dekorační vosky nebo tvrdý voskový olej, který je zdravotně nezávadný. Zda se Vám nábytek někde obouchal nebo při stěhování jste otupili nějaký ten roh, dá se masiv lehce přebrousit a potřít voskem a nepoznáte, že nějaká úprava proběhla. To je asi jedna z jeho velkých výhod. Každý jiný nábytek by jste po takové úpravě museli barvit do stejné barvy a lesku apod. Takto jednoduše můžete Vašemu masivnímu nábytku dát novou svěžest a ten stejný přírodní nádech jako při koupi. Další bod, který se dá považovat za výhodu je již zmiňovaná dlouholetost. Při pořizování masivního nábytku ve velké většině sáhneme více do své peněženky, ale za cenu, kterou nábytek pořídíme teď, nebudeme muset za dalších pět či deset let opakovat. Mnohdy větší počáteční náklady Vás vlastně vyjdou v propočtu do dlouholetosti levněji. Pokud chce člověk udržovat svůj interiér v trendu a kupoval by levnější materiály nebo vůbec levnější nábytek celkově, nebude dlouho trvat a zjistí, že to je investice, kterou si nemůže dovolit. Tu a tam se něco rozbije, rozvrklá, ošumtí a nebude to k opravení, takto můžete jednat několik let a dokupovat stále nábytek nový třeba z dřevotřísky nebo jiných materiálů. Zatím co nábytek z masivu bude větší počáteční investicí, ale rozhodně Vám vydrží hodně dlouho a dřevo se nikdy neztratí v trendech a to zvláště u nábytku.

Nábytek obecně by se měl vybírat s tím, že ho budete mít na dlouhou dobu, jelikož nikdo z nás určitě neplánuje každý rok řešit nové celkové vybavení bytu a dávat finanční prostředky pořád dokola na to samé. Pokud nejste zastánci bílého či křiklavě barevného interiéru v nábytku, tak masiv bude ta správná volba pro rozumné rozložení ceny, dlouholetosti a nijak významně se o něj nemusíte starat. Bude Vám dozrávat před očima, jelikož dřevo stále pracuje, vybarvuje se a to nemluvě o jeho nádherné vůni, která se rozlije do celého bytu po vybalení prvních zakoupených kousků.