Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Postel - opravdový komfort pro partnery

Sdílená postel partnery je v dněšní době ve vztahu standardní. Ale existují i páry, které mají oddělené ložnice a mohou si každý vybrat svou postel sám. Veškeré její rozměry a hlavně vlastní výběr pohodlného materiálu matrace. Tak jak to udělat, když chcete usínat vedle milované osoby na stejné posteli a přitom mít své jedinečné pohodlí, když stavba těla ženy a může je tak rozdílná? Díky za dnešní moderní dobu, která umožňuje, aby každý z partnerů mohl mít svou vlastní matraci a nemusel se tak omezovat na jedné velké ve společné posteli.

Matrace je jedním z nejdůležitějších prvků při výběru postele. Mnoho z nás spí na jedné matraci i desítky let, ale je to vůbec zdravé ? Jak často by se měla taková matrace měnit ? Kvalitní matraci neomezuje její životnost, ale opotřebení. Proto je vhodné matraci otáčet či převracet a prodloužit tak její pobyt u Vás v ložnici. Ovšem vhodné je vyměnit matraci starou za novou do deseti let, ikdyž je to vždy na uvážení uživatele, který dobře ví, jak moc ji opotřebovává. Každý z nás má na spaní individuální požadavky a z toho důvodu je ideální mít svou matraci i na manželské posteli. Zaručuje nám to lehčí manipulaci a zkvalitňuje pohodlí spánku. I rošty se doporučuje kupovat každý individuálně pro jeho uživatele. Někdo volí rošt pevný a jiný bude chtít polohovatelný se zvedáním hlavy a nohou. Matrace může být z různých materiálů. Nejstarším typem jsou asi pružiny což jsou vlastně ocelová péra, která se pojí do potřebného rozměru. Počet pružin je přibližně 100 ks/m2. Jsou-li jednotlivá péra balená v textilních pouzdrech, říká se jim taštičky a do plochy matrace jsou k sobě lepená. Počet pružin je u tohoto typu vyšší a to přibližně 250 ks/m2. Taštičky z netkané textilie umožňují pružinám pracovat samostatně a tak se výborně přizpůsobovat tlaku lidského těla. Pružiny jsou vyráběny v různých tvrdostech a bývají součástí jak přírodních, tak pěnových matrací. Materiály mohou být i přírodní třeba vlna, bavlna, len, koňské žíně, přírodní kaučuk, kokosové vlákno. Vlastnostmi těchto materiálů je vzdušnost, pružnost, absorbování a odvětrání vlhkosti, samočisticí schopnosti. Fungují stejně jako lidské tělo a pomáhají jeho přirozenému udržování potřebné optimální teploty ve spánku. Tyto materiály jsou žádané třeba do matrací pro novorozence, kteří nemají dobře vyvinutý termoregulační systém v těle. Dalším materiálem je latex, gel a pěna, která má spoustu druhů.Polyuretanová pěna má tvarovou stabilitu a snese vyšší zatížení. Paměťová pěna mění svou tvrdost v závislosti na teplotě, a proto se nejvíce přizpůsobuje tvaru těla. Studená pěna je pružná a provzdušněná. Bio pěna je pěná, která má v sobě přírodní materiály v podobě olejů nebo extraktů. Tyto pěny jsou vzhledem ke svým rozdílným vlastnostem do jedné matrace různě kombinovány, případně doplněny dalšími materiály, jako je latex či gely a pokládají se na lamelové, a nebo polohovací rošty, které napomáhají k provzdušnění matrace. Další důležitý prvek, který by jste si měli u koupě matrace rozmyslet je jak má být tvrdá. Někdo preferuje mekčí a někdo tvrdší, ale jak to správně vybrat ? Záleží i na Vašem stylu spaní. Ten, kdo spí na boku, potřebuje měkčí matraci, do níž se ponoří ramena a boky. A je vhodná spíše pro lidi, kteří trpí kloubními problémy a nemají velkou nadváhu. Člověk, který rád spí na zádech by měl volit pro něj vhodnější tvrdší matraci, která rozloží váhu po celé ploše matrace a páteři dá stabilní oporu.

Ložnice je místem, které by pro Vás mělo být relaxační zónou a to hodně ovlivňuje i na jaké kontinentální boxspring posteli spíte, jak se v ní cítíte, zda máte kvalitní spánek a zda můžete usínat vedle milované osoby a přitom mít luxus svého jedinečného pohodlí. A pokud se neumíte rozhodnout přesně jakou matraci si vybrat, není nic jednoduššího než zajít do obchodního domu s nábytkem a matraci si vyzkoušet. Když se Vám zálíbí více druhů tvrdosti, dají se koupit matrace oboustranné a tak si ji můžete na posteli obracet dle libosti.