Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Postele, jak si kdo ustele

Postel by měla být součástí klidové zóny v ložnici. Trávíme v ní přece jen spoustu času a to až třetinu svého života. Proto bychom měli dbát na to na čem a v čem či jak dlouho spíme, jelikož právě spánek a celková relaxace jsou stále důležitějším faktorem pro klidný a pohodový život v dnešním uspěchaném světě. A rozhodně ložnice není místem, které bychom měli šidit při zařizování interiéru, ať už ve vybavení nábytkem nebo výběrem povlečení na postel. 

Ložnice do které se rádi vracíte je ta která je uklizená, klidná a sladěná do Vám příjemných tónů barev a tak by to mělo být i s Vaší postelí. Sladění ložního prádla může být někdy oříšek. Aby to Vaší posteli slušelo, je třeba promyslet výběr prostěradla, celého setu ložního prádla nebo povlečení zvlášť na peřinu, polštáře a polštářky. Nejlepším rádcem v tomto směru jsou asi velké obchodní domy, kde prodávají celé sety povlečení a mnohdy i s prostěradlem, to Vám zaručí, že Vaše postel nebude vypadat jako nepovedená koláž. Ale pokud si chcete vše vybírat sami, je třeba u toho uvažovat a vidět vše sladěné dopředu. Existuje spoustu materiálů pro povlečení a spoustu barevných variací. Asi nejklasičtějším a základním materiálem pro povlečení je stále bavlna. Je jedním z cenově nejdostupnějších materiálů, má výborné savé a prodyšné vlastnosti, je velmi příjemné na pokožku, je měkké a pružné. Jediné co můžete vidět jako nevýhodu je, že se musí žehlit, jinak Vám zůstané po vyprání krabaté a všude pomačkané. Naopak u saténového povlečení se žehlit nic nemusí. Bavlněný satén je velmi jemný, hebký a má jemný lesk na povrchu. Toto povlečení je trvanlivé a pevné. Jeho výborná vlastnost je, že Vás v zimě bude hřát a v létě zase chladit, což určitě oceníte, ale samozřejmě jeho jemnost a hřejivé vlastnosti se promítají v ceně. Krepové povlečení je také jedno z nežehlivých povlečení, které se vyrábí z bavlny. Krep se vyznačuje střídáním jemné a nařasené plochy po celé délce, která je pravidelná v pruzích. Takové povlečení nemusí být všem příjemné na pokožce, ale má jakožto povlečení z bavlny dobré prodyšné a savé vlastnosti. Flanelové povlečení je také z bavlny, ale při výrobě se přidává hustě tkaná látka s vyšší gramáží, která vytváří konečný efekt jemného chlupu. Flanelové povlečení je nejvhodnější pro zimní období a studený podzim, jelikož jeho nejlepší vlastností je hřejivost. Tento materiál je o něco náročnější na údržbu oproti normální bavlně, ale také se nemusí žehlit a lze z tohoto materiálu koupit i hřejivá prostěradla. Mikrovláknová prostěradla potěší Vás i Vaši postel, jelikož se vyrábí z látky, která připomíná na dotek hedvábí a v tom se bude usínat jako v nadýchaných obláčcích. Mikrovlákno je tkanina polyesteru, která je velmi jemná a hebká, vyznačuje se jak trvanlivostí materiálu, tak i barev na povlečení. Je vhodné pro alergiky a v zimě Vás příjemně zahřeje a v létě bude chladit. Rychle Vám uschne po vyprání, moc se nepomačká a se žehlením na tuto látku opatrně. Polybavlnové povlečení je o něco lehčí, jemnější a prodyšnější než čistá bavlna. Je vyrobeno z větší části z polyesteru a přidána je do něj bavlna. Dobře schne a při praní se Vám moc nepomačká. Žehlit se může, ale je doporučováno na nízkou teplotu. Hodnocení, které povlečení je tím nejlepším je asi na každém.

Samozřejmě, že člověk by chtěl to povlečení pro svou postel, které splňuje nejvyšší nároky na kvalitu, je příjemné na dotek, má vzhledovou stabilitu a stálost barev, ale jak se říká ,,každý nemůže mít všechno“ a i tak je to s povlečením. Vždy budete muset volit rovnováhu mezi dobrými vlastnostmi materiálu, údržbou a cenovou relací. Každý chce do ložnice to nejlepší. Věřím, že ten pravý materiál jistě už vybere a teď tedy jen ten správný vzor a barvu.