Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Světla a osvětlení

Skoro každý má v jedné místnosti více světel. Stropní světlo, které je centrální a více malých světel v různých koutech třeba pro potřeby psaní, čtení, celkově menšího světla apod. Odborníci říkají, že i centrální světlo má být doplněno menším světlem, ale nic se nemá přehánět. Centrální světlo v každé místnosti by mělo být umístěno tak, aby bylo účelné a osvítilo co největší plochu a případně bylo doplněno měnším světlem a způsob kombinace, ať ideálně působí i jako dekorace. U světel můžete měnit barvy žárovek a tím tónovat všechna místa v interiéru. Dá se svítit zářivkami úsporně – studeným světlem anebo tzv. teplým světlem – žárovkami.

Světla, která budou ve Vaší hlavní místnosti, kterou je zajisté obývací pokoj, by měla mít rozložení centrálního světla na stropě, které je závěsné a kulaté nebo tyčové. Led žárovka v teplé barvě světla velmi zpříjemní Váš obývací pokoj, pokud se teprve zabydlujete. Hned bude působit domácí atmosférou a útulností. Jako dekorace a pro lepší osvětlení budou vhodné menší nástěnné lampy nebo stropní lampy, které se dají zavěsit do rohu.

Světla by měla mít menší intenzitu, ať třeba při sledování televize Vám nedělají nepříjemný odraz nebo Vás zbytečně nevyrušují. Určitě znáte, když špatně nastavíte světlo a odráží se Vám v lesku oka nebo v televizi a periferně ho stále vnímáte. Tím se nemůžete dobře soustředit na činnost, kterou děláte a přispíváte tím k možné roztěkanosti.

Osvětlení v ložnici má mít podobné parametry, také je to jedna z nejvíce Vámi používaných místností v celém bytě či domě. Centrální osvětlení, které umístíte by mělo být zespodu zakryté, jelikož při ležení na posteli by Vás oslňovalo. Žárovka by měla být také v teplé barvě světla, ať je Vám ložnice útulná a příjemná. Pokud máte šatní skříň nebo celou šatnu a v ní máte světla, doporučují se ledová světla a to jsou žárovky s bílým světlem a mohou být klidně bodová a tedy i na více místech po skříni. Tak bude skříň po otevření dobře osvětlena a Vy budete moci vybírat ze svého šatníku.

Světlo na čtení v posteli by mělo být tlumenější, ale zárověň Vám nesmí dělat velký stín, jinak si samozřejmě budete kazit oči. Tlumené by mělo být pouze natolik, aby neoslňovalo okolí a pokud bude i nástěnné a polohovatelné, tak je to ideální kombinace. V dnešní době je opravdu spousta výrobků osvětlení ze kterých je možnost vybírat. Sehnat takovou kombinace není žádný problém. V případě světla v dětském pokoji by centrální světlo mělo být o něco studenější než v obývacím pokoji, jelikož Vaše děti se určitě budou v dětském pokoji učit anebo si číst a to i bez osvětlení dalším světlem. Kvůli tomu je třeba studenější odstín zářivky, ať si nekazí oči a ať se mohou dobře soustředit. Nezapomínejte na to, že moc teplé světlo svým způsobem i uspává a veřte tomu, že obzvlášť Vaše děti a zrovna, když se mají učit. Tudíž pokud chcete i teplé žárovky pro Vaše děti do dětského pokoje, určitě jim musíte doplnit pokoj menší studenou zářivkou na stole, kde se budou moci učit a číst si. Další měnší studená zářivka by měla být v prostoru kolem postele.

Světlo v kuchyni, kde většina domácností rovnou má i jídelnu má mít také centrální světlo, které osvětlí co největší plochu  jídelním stolem. Další světlo ideálně podlouhlé a studená zářivka by měla být nad pracovní deskou. Nebo světlo může být i bodové, ale v tomto případě by jste měli mít více rozmístěných světel nad pracovní deskou. A pokud chcete doplnit ještě jedním světlem je dobré mít větší klidně teplé světlo na stropě a mimo jídelní stůl. Takto zajistíte opravdu dostatek světla. Pokud máte i v kuchyni spíž nebo prostě jen osvětlenou skříňku, kam dáváte zásoby, měla by mít podobně jako šatní skříň bodová světla rozmístěná na více místech a světla klidně můžou být studenější zářivky. Chodba nebo vstupní hala by měla mít více rozmístěných světel po stěnách a jejich intenzita, ať je menší než v ostatních místnostech, které chodby spojují. Osvětlení zvolte zářivky studené, ale né bodové.