Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Tapety na stěnu

Zařizujete si byt či dům, kancelář a přemýšlíte zda dát na stěny pokojů tapety nebo je vymalovat. Každý to vidí z praktického hlediska trochu jinak. Je třeba si ujasnit, který pokoj na co budete používat a důležitým faktorem jsou i děti. Pokud máte děti je asi praktičtější pořídit omyvatelné tapety, jinak by jste mohli malovat taky každý půlrok a když si pak člověk spočítá kolik peněz by dal za malování, zvlášť pokud si na to najme soukromníka nebo firmu, není to malá suma.

Tapety, které se dají omývat jsou tapety vliesové. Jsou omyvatelné, stálobarevné, mohou mít jemnou povrchovou úpravu, která je příjemná na dotek a i na pohled a je s nimi lepší práce než třeba s papírovými tapetami. Navíc jsou výbornou tepelnou a zvukovou izolací. Můžete velmi snadno čistit vlhkým hadříkem a hlavně - tapety jsou nehořlavé a vysoce odolné vůči slunečnímu svitu. Můžete je před nalepením na stěnu pokrčit, nalepit a potom již nepoznáte, že byla tapeta vůbec pokrčena. Tyto tapety mohou vydržet až 25 let a i poté je lze velmi snadno ze zdi odstranit. Práce s těmito tapetami je opravdu jednoduchá. Lepidlo se nanáší pouze na zeď. Zjednodušeně: Natřeme zeď lepidlem, potom vezmete roly tapety a její začátek nahoře přilepíte na zeď a spustíte, vyhladíte a přilepíte až úplně dolů. Nakonci stačí tapetu odříznout a takto lze otapetovat celou stěnu.Jsou vhodné do dětského pokoje nebo třeba do kuchyně, koupelny nebo celkově vlhčího prostředí.

Tapety papírové, které tvoří asi tu nejlevnější variantu při tapetování jsou z raženého, potištěného nebo mačkaného papíru. Dle hmotnosti se dělí na lehké, středně těžké a těžké. Nejkvalitnější papírové tapety jsou z dvojvrstvého raženého papíru. Nízká cena těchto tapet odráží jejich kvalitu. Bohužel nejsou tak odolné jako jiné druhy a naopak od vliesových tapet se nedoporučují do vlhkého prostředí a rozhodně se nedají omývat. Jejich životnost, ale i tak může být vysoká a kvalitní papír zaručí dobrou stálobarevnost. Doporučují se do obývacího pokoje, pracovny, chodeb apod. Aplikace na stěnu je poněkud složitější, ale dají se dobře vyhladit. Je třeba si dát pozor na to, aby se Vám tapety při lepení nepotrhaly. Aplikuje se na tapetu lepidlo a po té za několik minut se lepí na zeď. Nesmí se Vám krabatěť, trhat, mačkat. Je to o něco náročnější než lepení jiných tapet a zabere to i více času a věřte, že i nervů. Jako každé tapety tvoří tepelnou a zvukovou izolaci, vyrábí se barevné i vzorované. Tento druh tapet není odolný proti oděru a jejich povrch může být hladký nebo strukturovaný.

Dalším základním druhem tapet, jsou tapety vinylové. Vyznačují se svojí vhodností i do náročnějších typů interiérů jako kuchyně, koupelny atd. Představují cenový střed mezi papírovými a vliesovými tapetami. Materiál na svrchní vrstvě tapety je vinyl a na spodní vrstvě je papír. Vinylové tapety jsou vynikající na údržbu a dají se jimi zakrýt drobné nerovnosti na zdi. Jsou většinou levnější než vliesové tapety. Aplikace těhto tapet je asi nejvíce náročná. Lepidlo je potřeba nanést jak na stěnu, tak i na tapetu. Vinylové tapety je potřeba před samotným lepením nechat provlhčit po dobu tak 5 minut, vždy by to mělo být tolik, aby dobře zvlhly a konkrétní doba by měla být na tapetách v návodu sepsána. Liší se dle váhy vinylové tapety a to je lehká nebo těžká. Toto jsou 3 nejzákladnější druhy tapet.

Dále existují fototapety, které mají různé druhy, styly, barvy. Tapety textilní či s plastickým flockovými vzory nebo i tapety kamenné, které jsou novinkou na trhu. Je jen na Vás, které si zvolíte a nalepíte. Dnešní tapetová, nábytkářská studia mají nepřeberné množství z těchto druhů a jejich různých vzorů, barev, potisků, polepů, že člověk má opravdu z čeho vybírat a stále se vymýšlí nové trendy a praktická hlediska, proč zrovna tyto tapety by jste měly mít ve své domacnosti či kanceláři.