Přejít na menu Přejít na obsah


1
2
3

Triky s nábytkem v malém bytě

Jak uspořádat nábytek v bytě je někdy zapeklitá otázka, zvláště pokud bydlíte třeba v 1+kk, garsonce či i 2+kk, ale dá se to zvládnout s jednoduchostí a elegancí, ikdyž na první pohled to může působit jako nelehké zadání. Pokud máte ušetřené finanční prostředky, dopřejte si ten luxus a nechte si vyrobit některý nábytek na míru. Bude to poněkud dražší záležitost než kupovat v obchodech již předdělaný nábytek, ale věřte, že se Vám to vyplatí a to z jednoduchého důvodu - úspory místa.

Ložnice, kterou si v bytě budete chtít předělat k obrazu svému, by měla mít nejlépe vestavěné skříně a klidně stěnu zrcadel, Váš prostor to hodně opticky zvětší a to je jedině plus v případě, že ložnice bude sloužit i jako šatna. Ideální je pořídit celé vestavěné šatní skříně, které sahají až do stropu – do horních polic uložíte třeba ložní prádlo nebo věci, které tak často nepoužíváte. A jinou nepraktickou komodu můžete směle vyhodit. A pokud bude mít skříň zrcadla, tak se budete moci pohodlně upravit, což veřím, že ocení hlavně Vaše partnerka.

Dnes se už dají pořídit i kupované skříně, kde máte třeba jedny posuvné dveře se zrcadlem nebo přímo celé dveře skříně. Další výhodou, kterou nám dopřávají designéři je pojízdný nábytek, ať už jsou to noční stolky nebo stolečky s kolečky, které si pohodlně přendáte v bytě, kam bude potřeba. Posuvné mohou být i komody nebo postele. Obecně také platí, že oblé tvary zvyšují útulnost prostoru, hranaté působí naopak stroze a chladně. V případě nábytku, který má sloužit třeba jako pracovna je to asi největší výhoda. Prostě si sednete pohodlně do křesla a pracovnu si k sobě přitáhnete. Ani jezdící pohovka není dnes žádnou netradiční věcí, zvlášť pokud bydlíte v garsonce, je to komfortní řešení v případě, že i na této pohovce spíte. Ráno ji složíte a přesunete na místo, kde Vám bude příjemná. V malých bytech by především neměli mít všechny stěny stejný barevný odstín, ano říká se, že bílou rozhodně nic nezkazíte, ale přece nechcete, aby se Vaše návštěva cítila jako u doktora v ordinaci ? Pestrá škála barev, které se nám v dnešní době nabízí Vám opticky zvětší prostor jedna báseň. Třeba barevná podlaha rozšíří prostor do stran i do výšky a dodává pocit stability. Když zvolíme sytou barvu i na strop, místnost se opticky sníží a rozšíří, plocha se zdá být větší, stejně jako když zvolíme barevnou podlahu a zadní stěnu. Barevný strop a zadní stěna prostor opticky zkrátí a současně rozšíří. Barevné boční stěny prostor zužují a budí dojem, že strop, podlaha a zadní stěna jsou větší. Jestliže zvolíme barevné boční stěny i zadní stěnu, prostor bude působit uzavřeným, ale vyšším dojmem.

Rozhodně ale vynechte dekorační lemování kolem krajů stropu, které opticky snižují neboi nehezky místnost rozdělují. Světlé stěny spíš podpořte dobrým osvětlením. V malých bytech skvěle fungují střešní okna, klasická okna pak zbavte závěsů, které ubírají volné místo a ohraničují Vám stěny a celkově místnost. Pokud budete chtít místnost rozdělovat třeba na část, kde budete mít větší soukromí a která bude více společenská, doporučují se závěsy, které lze lehce přimontovat na posuvné tzv. žabky, které jsou přidělány k liště u stropu. Lišty se dají všelijak nastavit a dělat z nich dlouhé pásy (vznikne dlouhá clona závěsu) nebo třeba koupit díly, které jsou ohnuté a dají se z nich tvořit ovály, kruhy apod. Další možností, jak rozdělit místnost jsou posuvné, pevné clony. Jsou to spíše imitace stěn s možností různého druhu výplně skel nebo poloprůhledného plastu apod. Tyto stěny se vsazují do lišet, které jsou také přidělány ke stropu v místnosti anebo i k zemní liště. Ovšem jednou z levnějších variant jsou obyčejné, klasické paravany, které se používaly již za dob našich babiček i prababiček. Paravany se cenově pohybují od cca 1000 Kč a je možnost si vybrat v nepřeberném množství druhů.